Ethereum Classic (ETC) Nedir?

Ethereum Classic (ETC) Nedir?

2016 yılında DOA adlı bir yatırım fonunun 168 milyon dolarlık bir fon ile Ethereum blok zincirinde oluşturduğu akıllı kontrat, pek çok güvenlik açığı bulunduğu için hacklendi. Milyonlarca dolarlık Ether’in çalınmasına sebep olan bu olay üzerine DAO ve Ethereum toplulukları, blok zincirini hack öncesi döneme geri sararak mağdurların çalınan kripto paralarına tekrar erişebilmesi için bir hard fork gerçekleştirdi. Ancak topluluğun bir kısmı, blok zincirinin ne olursa olsun değiştirilmemesi gerektiğini düşündükleri için orijinal zinciri devam ettirmeye karar verdiler ve bunun neticesinde de Ethereum Classic (ETC) doğdu. Orijinal zinciri takip ettikleri için Ethereum ile aynı hayata geçiş tarihi olan 30 Temmuz 2015’i başlangıç tarihi kabul eden ETC, aslında bu ismi yaşanan hard fork ile 26 Temmuz 2016 tarihinde aldı.

Ethereum Classic (ETC)’in Özellikleri Neler?

Ethereum Classic, Ethereum ile pek çok ortak özellik paylaşsa da hard fork esnasında blok zincirinin değişmezlik ilkesini ne olursa olsun koruma özelliğiyle, kendisini pek çok kripto paradan ayrıştırarak blok zincirinin doğuş amaçlarından birini korumayı amaçlamaktadır. Ancak madencilerinin çok sayıda olmayışı nedeniyle, yeterince işlemci gücünü toplayabilen ve ağın %51’inden fazlasını kontrol edebilen kişi ve kurumların bu değişmezliği ihlal edebilmesi mümkün olmaktadır. Bu nedenle 5 Ocak 2019 tarihinde ağın %60’ını ele geçiren kişilerin çifte harcama denilen ağ zayıflığını kullanarak, aynı ETC’leri ağın çoğunluğunu elinde tutabildikleri süre boyunca birden çok kez harcama fırsatı buldukları bir saldırı gerçekleşti. Her ne kadar maliyetli bir saldırı olduğu için bu kişiler ağ çoğunluğunu uzun süre ellerinde tutamasalar bile, Ethereum Classic topluluğunun sıkı sıkıya bağlı olduğu değişmezlik ilkesi ihlal edilmiş oldu.

Açık kaynak kodlu bu blok zinciri özellikle Kore, İtalya, Çin ve Asya’nın pek çok farklı bölgesinde bulunan topluluklarıyla sürekli geliştirilmekte ve bu gruplarca ortak belirlenmiş 2019, 2020 hedeflerini teker teker gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

Şu an Ethereum Classic blok zinciri üzerinde Multi-Geth, Mantıs, Sputnik VM, Emerald Platform, Sidechains teknolojileri ile pek çok farklı proje ve akıllı kontrat geliştirilmektedir.

Ethereum Classic (ETC) Ne Kadar?

2016 yılında gerçekleşen hard fork’un hemen akabinde 0.75 Dolar düzeylerinde işlem görmeye başlayan Ethereum Classic, 2018 yılı başında değerini neredeyse 61 katına çıkartarak $45.51 düzeylerine kadar yükseltti. 2018 sonuna kadar değer kaybeden ETC 3.69 Dolar değerine kadar düşüp daha sonra biraz yükseliş gösteren kripto para şu an 6.67 Dolar seviyesinde işlem görmekte ve pazar payına göre 17. sırada yer almaktadır.

Bu yazıyı doviz.com için yazdım. Yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz: https://www.doviz.com/kripto-paralar/ethereum-classic

 

Leave a Reply